Interneti varasemast ajaloost 2 (tehnoloogiat, praktikat, kommet jne), mis on tänaseks välja surnud

Esimene keskkond mida kasutati postituste tegemiseks - bulletin boards

 

1980-1990 aastatel kasutati BBS-e (bulletin board system) enne interneti tulekut arvutite omavaheliseks ühendamiseks. Bulletin boardidesse said inimesed jätta sõnumeid ja üles laadida faile, mängida teksti baasil ülesehitatud arvutimänge. 

Enamasti toimus interaktsioon omavahel samas maakonnas, et vältida dial-up telefonipõhise ühenduse arveid. Kui kõne läks maakonnast kaugemale, pidid selle eest maksma ja nii tekkisid suured BBS kommuunid Põhja-Ameerikas. 

Bulletin boardid olid populaarsed kuni interneti erinevate saitide tulekuni. Mõni neist veel opereerub, aga vaid nostalgiliste emotsioonide tekitamiseks. Esimene remote arvutite vaheline suhtlus - Telnet


Telnet oli esimene arvuti kaugühenduse tehnoloogia, läbi mille sai arvutitele anda kaugelt käsklusi läbi command line terminali. Ehitust viis läbi meeskonad, kes oli loonud ARPANET-i selle, 1960ndatel aastatest. Esimene Telnet versoon tuli välja 1983 aastal nign on läbinud vahepeal mitmeid uuendusi,

Telnetil on ka mõned kitsaskohad, näiteks selle turvalisus. Telnet saadab käsklusi tavalise tekstina, mis ei olnud krüpteeritud. Seetõttu ei olnud ka sellel ka mõtet väga delikaatseid tegevusi läbi viia.

Telnet on tänapäeval remote desktop ühendusega, millega saad masina pildi üle võtta ja kasutada kõiki operatsioonisüsteemi funktsioone. Seetõttu ka telneti enam tänapäeval ei kasutata.

Viited:

https://www.theatlantic.com/technology/archive/2016/11/the-lost-civilization-of-dial-up-bulletin-board-systems/506465/

http://www.tcpipguide.com/free/t_TelnetOverviewHistoryandStandards-2.htm

https://www.britannica.com/technology/Telnet

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Rick Falkvinge ja Christian Engströmi "The Case for Copyright Reform" hinnang 2. peatükile

Kolm põnevat IT-lahendust 04.02.2022

Virginia Shea 10 käsust ja too ajaveebis mõni hea näide omaenda kogemustest.